Z dzieckiem na narty - co warto wiedzieć?

Chcecie, aby Wasza pociecha rozpoczęła swoją przygodę na stoku i nie wiece jak przygotować malucha na pierwsze spotkanie z nartami? Poznajcie kilka ciekawych porad, które ułatwią Wam to zadanie.

Opublikowano: 28 08 2018

Pierwszy kontakt z nartami jest dla dziecka bardzo ważny. Od niego zależy czy dziecko przekona się, że to wspaniała zabawa i będzie chciało kontynuować tę niezwykłą przygodę, czy już od pierwszej chwili poczuje strach, zniechęci się i na długo zapomni o zimowym szaleństwie. Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą Waszym pociechom w przyjemny sposób poznać tajniki narciarstwa i sprawić, że szusowanie na stoku stanie się dla nich wspaniałym przeżyciem.


Z dzieckiem na narty - co warto wiedzieć? - Atrakcje.pl
Z dzieckiem na narty - co warto wiedzieć? - Atrakcje.pl

W jakim wieku dziecko może rozpocząć naukę jazdy na nartach?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zajęcia grupowe najlepiej rozpocząć w odpowiedniej grupie wiekowej, która na ogół skupia wokół siebie maluchy w wieku 4-5 lat. Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko rozpoczęło wcześniej swoją przygodę na stoku, możesz zapytać o możliwość zorganizowania zajęć indywidualnych dla takiego maluszka, składających się z krótkich sesji, dzięki którym nauczy się stawiać pierwsze kroki na nartach.

Wszystko jednak zależy od dziecka i jego chęci do nauki. Są tacy, którzy od najmłodszych lat, mają predyspozycje do sportu, łatwo się uczą i czerpią z tego maksimum satysfakcji, a są też tacy, dla których nauka wcale nie jest jak „bułka z masłem” , szybko się denerwują, gdy uczą się czegoś nowego i mogą się rozpraszać.

Bardzo ważne jest również podejście rodziców do tematu. Jeżeli zastanawiacie się nad wysłaniem dziecka na zajęcia do instruktora, pokażcie, że również dla Was jest to wspaniała przygoda i jesteście entuzjastycznie nastawieni.

Większość przedszkoli narciarskich oferuje zajęcia dla dzieci w wieku od 4 lat, ponieważ w tym wieku są już bardziej niezależne, szybciej podnoszą swoje umiejętności i mogą korzystać z większej liczby wyciągów. Najskuteczniejszą i najprzyjemniejszą formą zajęć jest nauka przez zabawę.


Jak ubrać dziecko na narty?

Jednym z najważniejszych elementów, podczas nauki jazdy na stoku jest ubiór Waszych pociech.

Rozpoczynając od warstw mających bezpośredni kontakt ze skórą - długa bielizna termoaktywna, wykonana z oddychających materiałów, zapewniających odpowiedni komfort cieplny. Dobrym rozwiązaniem na mroźne dni jest komplet, zawierający wełnę syntetyczną lub wełnę merino, tworzące warstwę izolacyjną.

Kurtka powinna trzymać ciepło, ale zbytnio nie przegrzewać dziecka. Najlepiej nadaje się izolowana, wodoodporna i oddychająca, posiadająca ściągacz, który zapobiega dostaniu się śniegu pod kurtkę.

Spodnie powinny zawierać takie same parametry jak kurtka. Zazwyczaj spodnie narciarskie posiadają wewnętrzne getry na kostkach, przez które śnieg nie dostaje się do butów narciarskich. Dla dzieci najlepszym wyborem będą spodnie z odpinanymi ramiączkami.

Szyja powinna być zabezpieczona przez specjalny komin, który skutecznie chroni przez mrozem i podmuchami wiatru. 

Skarpetki pod żadnym pozorem nie mogą być bawełniane i zbyt krótkie. Powinny sięgać nieco powyżej łydki i składać się z mieszanki wełny i włókien syntetycznych. Warto zaopatrzyć dzieci w dodatkową parę skarpet, która może się przydać w przypadku przemoczenia stóp.

Kolejnym kluczowym elementem ubioru są rękawiczki. Polecane są te z jednym palcem, najlepiej wodoodporne i dobrze izolowane.

Gogle – równie ważny detal podczas nauki jazdy na nartach. Warto kupować gogle w pakiecie z kaskiem, gdyż często są dopasowywane w taki sposób, aby idealnie współgrać ze sobą i zapewniać maksymalny komfort użytkowania. 


Czy lepszym rozwiązaniem jest zakup sprzętu dla dziecka czy wypożyczenie?

Oczywistym jest, że posiadanie własnego sprzętu jest o wiele wygodniejsze, jednak biorąc pod uwagę dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z nartami, warto na początku skorzystać z oferty wypożyczalni sprzętu i sprawdzić czy dziecko będzie chciało nadal uczestniczyć w zajęciach i kontynuować uprawianie tej dyscypliny w przyszłości.

Dla dzieci przygoda z nartami powinna odbywać się z pełnym pakietem, czyli narty, buty, kask oraz dla bardziej zaawansowanych kijki. Sprzęt oferowany w wypożyczalniach jest regularnie serwisowany i gotowy do użycia.

W tym artykule piszemy o:

Czym kierować się przy zakupie sprzętu narciarskiego?

Obowiązkowym elementem, który ma wpływ na bezpieczeństwo dzieci na stoku, jest kask. Zapewnia on ochronę przed upadkami i kolizjami z innymi narciarzami. Kaski posiadają odpowiednią wentylację, dzięki której dziecko nie jest spocone w cieplejsze dni. Ważne jest wybranie kasku młodzieżowego, który posiada wewnętrzną regulacje.

Narty dla najmłodszych narciarzy powinny być miękkie (elastyczne) i odpowiednio wytaliowane, dzięki czemu wchodzenie w zakręty będzie dużo łatwiejsze. Ich długość mieści się w przedziale 60 cm - 140 cm. Narty dobiera się w oparciu o wzrost dziecka. Ogólna zasada mówi, że powinny sięgać „po pachy”, co przekładając na liczby daje około 25-30 cm mniej niż wzrost młodego narciarza. Jeżeli nie chcesz co sezon kupować dziecku nowego sprzętu, możesz zdecydować się na nieco większe narty, jednak w takim przypadku dziecko będzie musiało włożyć odrobinę więcej pracy, aby wykonać manewry na stoku.

Ważnym elementem przy doborze butów narciarskich jest zdolność do zginania buta. Dla młodych narciarzy odpowiednie będą buty posiadające od 2 do 3 sprzączek. Starsze dzieci, które opanowały już technikę jazdy, mogą wybierać buty z 4 klamrami. Aby sprawdzić, czy but jest odpowiedni, należy wyciągnąć wkładkę i poprosić dziecko o włożenie stopy w „skorupę” jak najbardziej do przodu, ale w taki sposób, aby mogło komfortowo się poruczać. W takiej konfiguracji powinieneś włożyć 3 palce między piętę dziecka a skorupę.

Najmłodsi nie powinni rozpoczynać swojej przygody na nartach z kijkami, gdyż użyte zbyt wcześnie, powodują, że dziecko może mieć trudności w nauce zwrotów.


Można samemu uczyć dziecko jazdy na nartach, czy lepiej skorzystać w oferty przedszkoli narciarskich?

Odpowiadając na powyższe pytanie, warto zwrócić uwagę na to, że instruktorzy uczący w przedszkolach narciarskich posiadają odpowiednie kwalifikacje i przygotowanie dydaktyczne do pracy z dziećmi. Instruktor najlepiej poprowadzi dziecko przez pierwsze etapy nauki jazdy na nartach i nauczy go odpowiednich technik, które zapamiętane na początku drogi, będą procentować w przyszłości. Co więcej, zajęcia przygotowywane są w taki sposób, aby najmłodsi uczyli się poprzez zabawę i czerpali z tego maksimum satysfakcji.

Wiele dzieci potrzebuje wsparcia rówieśników, dla których dobrym rozwiązaniem są oferowane przez przedszkola narciarskie lekcje w grupach. Opcja zajęć indywidualnych to idealna propozycja dla młodych miłośników białego szaleństwa, którzy chcą podnosić swoje umiejętności w krótkim czasie.

Jeżeli zastanawiacie się nad zapisaniem Waszej pociechy na lekcje, poniżej przedstawiamy kilka propozycji przedszkoli narciarskich oferujących ciekawe zajęcia:

Krynica-Zdrój:

Zakopane:

Wisła:

Szczyrk:

Bukowina Tatrzańska:

Szklarska Poręba:

Karpacz:

Z dzieckiem na narty - co warto wiedzieć? - Atrakcje.pl

Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 1 z 1

Poprzedni
Wróć do listy artykułów
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook
Loading image

Proszę czekać