- Strona główna
- Artykuły
- Parki linowe w Polsce i wszystko co trzeba wiedzieć na ich temat
Co to jest park linowy? Kto i w jakim wieku może korzystać z atrakcji parku linowego? Co trzeba wiedzieć przed skorzystaniem? Gdzie w Polsce są parki linowe, które warto odwiedzić?
Parki linowe “przywędrowały” do Polski stosunkowo niedawno, ale w bardzo krótkim czasie stały się jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Polsce. Bardzo dobrze o tym wiedzą rodzice, którzy tak często są proszeni przez swoje dzieci o wizytę w parku linowym. Jednak nie tylko dzieci ukochały sobie park linowy jako formę rozrywki. Jest to bowiem atrakcja, która trafia w gusta i możliwości właściwie całego społeczeństwa, niemal bez ograniczeń.
Z poniższego artykułu dowiesz się:
Park linowy to instalacja sportowo-rekreacyjna. Możemy wyróżnić dwa rodzaje parków linowych. Jeden z nich to instalacje zamontowane na specjalnych słupach lub kolumnach, a drugi rodzaj to parki linowe, które zostały zbudowane na naturalnie rosnących drzewach.
Niezależnie od tego, który rodzaj wybierzecie, oba działają na tych samych zasadach, a to znaczy, że Waszym zadaniem będzie pokonanie toru przeszkód znajdującego się na wysokości, będąc przypiętym (zabezpieczonym) do lin asekuracyjnych. Każdy tor, czyli trasa linowa podzielona jest na odcinki. Każdy odcinek to jakiś rodzaj przeszkody, zakończony jest platformą, na której można odpocząć i przygotować strategię na dalszą drogę.
Parki linowe to idealna atrakcja, dla wszystkich, którzy lubią wspinaczkę i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. To co czyni parki linowe wyjątkowymi, to dreszczyk emocji towarzyszący osobom, których jedynym celem jest pokonanie wszystkich, dostępnych na danej trasie przeszkód i dotarcie do mety.
Główną atrakcją każdego parku linowego są tory przeszkód rozwieszone pomiędzy drzewami, tzw. trasy linowe. Posiadają one różny stopień trudności oraz zamontowane są na różnych wysokościach. Istnieją trasy dla najmłodszych dzieci zawieszone ok. 1 metr nad ziemią, kolejne poziomy pną się stopniowo w górę do pułapów w granicach 10 a czasem kilkunastu metrów wysokości.
Każda trasa wygląda tak, że na drzewach (słupach) znajdują się platformy a pomiędzy nimi różnorodne przeszkody. Właśnie te przeszkody budzą największe emocje. Projektanci parków linowych prześcigają się tu w niezwykłych pomysłach. Huśtawki, tunele, belki, wiszące liny, a nawet zjazdy na sankach, nartach czy jazda gokartem i wiele wiele innych szalonych przeszkód. Do najbardziej lubianych odcinków w przebiegu każdej trasy należą tzw. zjazdy tyrolskie, czyli przejazd na linie stalowej na specjalnym karabinku z rolkami. Satysfakcja po przejściu każdej trasy jest duża i przeważnie budzi chęci pokonywania kolejnych.
W niektórych parkach linowych można też spotkać się z atrakcją, która zapewnia większy zastrzyk adrenaliny, a jest to tzw. skok wahadłowy.
Mówiąc obrazowo skok wahadłowy to po prostu ogromna huśtawka zamontowana pomiędzy dwoma wysokimi drzewami lub słupami. Wyciągarka unosi śmiałka na wysokość kilkunastu metrów, a po osiągnięciu odpowiedniego pułapu zaczep od wyciągarki zostaje wypięty i rozpoczyna się lot w trajektorii wahadła. Trzeba zaznaczyć, że wbrew wyobrażeniom jest to atrakcja bezpieczna dla kręgosłupa, ponieważ nie występuje moment szarpnięcia lecz liny zabezpieczające są cały czas naprężone.
Pozostałe atrakcje spotykane często w parkach linowych to np. trampoliny i ścianki wspinaczkowe a dla najmłodszych dzieci place zabaw, piaskownice i huśtawki.
Wydawać by się mogło, że park linowy wymaga dużej sprawności fizycznej, braku lęku wysokości i jest dostępny tylko dla młodzieży i osób w sile wieku. Nic bardziej mylnego!
Czujesz, że Twoja sprawność fizyczna nie jest zbyt dobra? Przyjdź do parku linowego i ją wytrenuj. Trasy o różnym stopniu trudności pozwolą Ci metodycznie wzmacniać poszczególne partie mięśniowe i podnosić poziom ogólnej sprawności fizycznej.
Masz lęk wysokości? W parku linowym możesz z nim walczyć i go przezwyciężyć! W jaki sposób? W parkach linowych są trasy na różnych poziomach wysokości i pamiętaj to żaden wstyd wejść na trasę niską. Tam też spotkasz na drodze ciekawe i wymagające przeszkody, ale niższe ich zawieszenie pozwoli Ci na komfort psychiczny. Zdobywając stopniowo kolejne poziomy w łagodny sposób osłabisz lub wręcz zniwelujesz swoje lęki.
Wiek nie gra dużej roli jeśli chodzi o korzystanie z parku linowego. Z atrakcji mogą korzystać zarówno dzieci jak i osoby starsze. Wszystko zależne jest oferty konkretnego parku i wyboru tras linowych.
W parkach linowych w Polsce występuje obecnie bardzo dużo atrakcji, w których zajęcie znajdą nawet dwulatki, np. trampoliny, huśtawki czy piaskownice. Jednak atrakcje typowo linowe są przeważnie dostępne dla dzieci 3-4 letnich.
Jeżeli udajesz się do wybranego parku linowego po raz pierwszy, warto jest zajrzeć na jego stronę internetową i sprawdzić jakie trasy się w nim znajdują. Jakie posiadają stopnie trudności. Przy tym należy pamiętać, że nazewnictwo poziomów trudności tras może się różnić pomiędzy poszczególnymi parkami linowymi. Przeważnie jest to klasyfikacja wewnętrzna danego parku oparta w dużej mierze na porównaniu ze sobą dostępnych tras i ustaleniu w ten sposób rozgraniczenia ich poziomów trudności. Zatem na przykład trasa średnia w jednym parku, w innym może być nazwana wysoką i na odwrót. Dlatego polecamy zasięgnąć także bezpośredniej informacji - przez telefon lub osobiście u obsługi już na miejscu. Warto podać szczerze swoje doświadczenie w tego typu atrakcjach, poziom sprawności fizycznej oraz ewentualne lęki. I przede wszystkim, zachęcamy - słuchajcie rad i opinii obsługi parku linowego. Wiemy, czasem ambicja nie pozwala ;-). Jednak warto korzystać z doświadczenia innych, by wizyta w parku linowym okazała się frajdą a nie walką.
Ważnym elementem przygotowania do korzystania z atrakcji parku linowego jest...ubiór. Po pierwsze obuwie. Wbrew pozorom nie musi być typowo górskie, choć takie na pewno jest absolutnie świetne. Wystarczy jednak, aby buty były wygodne i nie spadały samoistnie ze stóp niczym klapki czy japonki, które nota bene się zdarzały, podobnie jak kobiece szpilki :-). Sandały nie są może najgorsze, ale mimo wszystko zaleca się buty pełne. Głównie ze względu na komfort, np. uniknięcie otarć. Co do samego ubioru, może to być odzież sportowa, turystyczna, rekreacyjna - po prostu komfortowa i nieograniczająca ruchów. Przy tym warto pamiętać, że na świeżym powietrzu a szczególnie w lesie łatwo jest się ubrudzić, choćby żywicą. Nie warto zatem stroić się w najlepsze ciuchy z szafy.
W parku linowym bezpieczeństwo zawsze powinno znajdować się na pierwszym miejscu. W tej dziedzinie rozrywki, zagwarantowanie bezpieczeństwa osobom korzystającym z parku jest kwestią kluczową.
Podstawowym elementem decydującym o bezpieczeństwie Klientów parku linowego są liny stalowe. Są to liny nośne, na których wiszą różne elementy przeszkód oraz liny asekuracyjne, do których należy przypinać się sprzętem asekuracyjnym otrzymanym od obsługi.
Sprzęt asekuracyjny. Każdy z uczestników zostaje wyposażony w sprzęt taki jak kask i uprząż z karabinkami, które służą do przypinania się na trasie.
System asekuracyjny. Parki linowe różnią się między sobą rodzajem stosowanych systemów zabezpieczeń. Wśród nich można wyróżnić takie jak:
TRASY BEZ ASEKURACJI
TRASY Z ASEKURACJĄ SIATKOWĄ
SYSTEMY Z ASEKURACJĄ WŁASNĄ
SYSTEMY ASEKURACJI Z DODATKOWYM ZABEZPIECZENIEM
SYSTEMY ASEKURACJI CIĄGŁEJ
Zarządzający parkiem powinien przeprowadzać kontrole konstrukcji oraz instalacji, a także dbać o jakość i ważność używanego sprzętu.
Instruktorzy (obsługa) odpowiedzialni są za pomoc w wyborze odpowiedniej trasy, wyposażenie uczestnika w sprzęt asekuracyjny oraz przeprowadzenie szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na trasie oraz zasad używania otrzymanego sprzętu asekuracyjnego. Ponadto nieodzowne jest kontrolowanie poczynań osób przebywających na trasach linowych. Obserwacja pozwala na wyłapanie wielu ważnych momentów jak np. możliwość popełnienia lub już popełniony przez uczestnika błąd. Ponadto dzięki obserwacji obsługa może w każdej chwili pomóc, podpowiedzieć, zmotywować.
Proszę czekać