Rafting w Polsce. Rodzinny spływ pontonowy czy ekstremalna przygoda? Co trzeba wiedzieć o spływach pontonami?

Rafting to nie tylko pełne adrenaliny spływy pontonami po rwących górskich rzekach. W Polsce furorę robią spływy pontonowe dla rodzin z dziećmi. Gdzie w Polsce takie rodzinne spływy pontonami są organizowane?

Opublikowano: 18 01 2019

Rafting w Polsce
Rodzinny spływ pontonowy?
Czy ekstremalna przygoda?


W poniższym artykule zebraliśmy kilka najważniejszych pytań i odpowiedzi związanych ze spływami pontonowymi w Polsce. Dzięki tym informacjom dowiesz się m. in. że istnieją różnice między raftingiem a spływem pontonowym oraz gdzie w Polsce organizowane są spływy pontonami. Poniżej również wiele praktycznych porad na temat przygotowania własnego do spływu, a także odrobina wiedzy z zakresu klasyfikacji rzek. Zapraszamy do lektury oraz... na spływ!


1. Jaka jest różnica między raftingiem a spływem pontonowym?

2. Klasyfikacja (skala) trudności rzek

3. Gdzie w Polsce organizowane są rodzinne spływy pontonowe?

 • Małopolska

 • Podkarpacie

 • Lubelszczyzna

 • Dolny Śląsk

4. Jak wygląda spływ pontonowy?

5. Czy spływ pontonem jest bezpieczny? Na co zwrócić uwagę?

6. Czy dziecko może brać udział w spływie pontonowym?

Rafting w Polsce. Rodzinny spływ pontonowy czy ekstremalna przygoda? Co trzeba wiedzieć o spływach pontonami? - Atrakcje.pl

1.
Jaka jest różnica między raftingiem a spływem pontonowym?

Rozgraniczenie między raftingiem a spływem pontonowym tworzy przede wszystkim...rzeka, którą się spływa. Dokładnie jej charakter i skala trudności (o tym piszemy szerzej w punkcie 2.). 

Rafting, prawdopodobnie dzięki kilku filmom akcji, kojarzony jest głównie z ekstremalną przygodą. To jednak tylko jedna z jego wersji. W dodatku w Polsce nie tak łatwo dostępna. Nie mamy w kraju zbyt wielu rzek odpowiednich do organizacji takich atrakcji. Te rzeki, które są wymagają jeszcze idealnych warunków, np. odpowiedniego, bezpiecznego poziomu wody. Inne kraje Europy (regiony: Bałkany czy Alpy) posiadają lepsze warunki naturalne.

Spływy pontonowe dla dzieci, rodzin, dla każdego. To wersja raftingu, która w Polsce z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Mamy w kraju, w różnych regionach, kilka rzek o spokojnym nurcie, bezpiecznych brzegach i pięknych widokach. Ponadto atestowany sprzęt używany przez firmy organizujące spływy i odpowiedni instruktaż sprawiają, że spływ pontonowy staje się atrakcją bezpieczną i dostępną dla każdego, bez względu na wiek czy poziom sprawności fizycznej.

Różnica między raftingiem a spływem jest też taka, iż przy organizacji tego pierwszego konieczna jest obecność doświadczonego sternika (instruktora). Natomiast spływ pontonowy rzeką o spokojnym nurcie może być samodzielny, poprzedzony tylko krótkim instruktażem na brzegu przed startem.

Rafting w Polsce. Rodzinny spływ pontonowy czy ekstremalna przygoda? Co trzeba wiedzieć o spływach pontonami? - Atrakcje.pl
Rodzinny spływ pontonem
Rafting w Polsce. Rodzinny spływ pontonowy czy ekstremalna przygoda? Co trzeba wiedzieć o spływach pontonami? - Atrakcje.pl
Rafting rwącą górską rzeką

2.
Klasyfikacja (skala) trudności rzek

Zaczynając od wiedzy nieco encyklopedycznej, przedstawiamy poniżej skalę, według której opisywana jest trudność rzek lub poszczególnych jej odcinków. Warto zapoznać się z tym tematem przed wybraniem się na spływ daną rzeką po raz pierwszy.

Skala WW (z ang. White Water) jest międzynarodową skalą trudności rzek górskich. Skala jest podzielona na sześć stopni: od najłatwiejszego do najtrudniejszego. Nie opisuje niebezpieczeństwa, a jedynie poziom trudności (w większości przypadków niebezpieczeństwo rzek idzie w parze z trudnością, ale zdarzają się wyjątki od tej reguły).

Kategorie skali WW

 • WW I (umiarkowanie trudny, dostępny dla początkujących pod opieką doświadczonych) – rzeki górskie o znacznym prądzie, rzadko występujące duże kamienie, bystrza o szerokich przejściach, regularne fale, częste przemiały, wszelkie trudności łatwe do odpowiednio wczesnego zauważenia,
 • WW II (dość trudny, tylko dla doświadczonych) – rzeki górskie, szybki prąd, podwodne skały i głazy, małe progi, duże fale, regularne odwoje,
 • WW III (trudny, tylko dla doświadczonych – mogą oni pokonać szlak bez asekuracji z lądu) – rzeki górskie o silnym nurcie z dużymi falami, częste małe odwoje, małe progi, nieduże szachownice głazów,
 • WW IV (bardzo trudny, tylko dla doświadczonych, na niektórych odcinkach wymagane rozpoznanie i asekuracja z lądu) – rzeki górskie, bardzo silny nurt, duże nieregularne fale, nieregularne i skośne odwoje, szachownice z dużych kamieni zasłaniające trasę, trudności z zatrzymaniem,
 • WW V (nadzwyczaj trudny, tylko dla bardzo doświadczonych, rozpoznanie z lądu i asekuracja konieczne, szlak niebezpieczny) – rzeki górskie, bardzo szybki nurt, duże progi, silne i nieregularne odwoje, wysokie i nieregularne fale, bardzo duże spadki, bardzo duże trudności z zatrzymywaniem,
 • WW VI (skrajnie trudno, tylko dla bardzo doświadczonych) – przepłynięcie na granicy ludzkich możliwości, nawet przez osoby o szczytowym doświadczeniu.

Przykłady trudności WW na rzekach polskich i zagranicznych

 • WW I: Dunajec, Białka (od Czarnej Góry), Biała Głuchołaska (wszystkie częściowo),
 • WW II: Białka (Jurgów Szałasy - Czarna Góra), Dzika Orlica, Biała Lądecka (do Radochowa),
 • WW III: Białka (w TPN), Bóbr (przed jez. Modrym), Sękówka, Izera,
 • WW IV: Kamienna (poniżej Szklarskiej Poręby),
 • WW V: Kamienna (bezpośrednio powyżej Szklarskiej Poręby),
 • WW VI: w Polsce nie występuje, Ötztaler Ache (częściowo).

Nieczęsto zdarza się, że określony odcinek rzeki, a zwłaszcza cała rzeka, posiada jeden, równy poziom trudności. Dlatego też stosuje się opisy łamane, np.:

 • WW 3-4 - na rzece występują zarówno miejsca o trudności WW 3 jak i WW 4, porównywalnie często
 • WW 3 (5) - rzeka posiada trudność WW 3, ale występuje co najmniej jedno miejsce WW 5
 • WW 4-3 - na rzece występują zarówno trudności WW 4 jak i WW 3, ale z naciskiem na WW 4 (częściej).

3.
Gdzie w Polsce organizowane są rodzinne spływy pontonowe?

Jeśli chodzi o organizację spływów pontonowych w Polsce to zdecydowanie więcej możliwości występuje w południowej części kraju. Obecność gór i wzniesień sprawia, że w rzekach jest nurt na tyle szybki, aby spływ nie był bardzo męczący. Jednocześnie rzeki są na tyle spokojne, że nie zagrażają bezpieczeństwu uczestników spływu. Chociaż należy pamiętać, że jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo jest po prostu zdrowy rozsądek zarówno organizatorów jak i uczestników.

 • Rzeki i organizatorzy spływów w Małopolsce

W Małopolsce królują zdecydowanie dwie rzeki - Dunajec i Poprad. Dunajec jest znany jako szlak spływowy od bardzo dawna i prawdopodobnie ciężko byłoby znaleźć kogoś w Polsce kto nie słyszał o spływach Dunajcem. Najbardziej znanym środkiem transportu na tej rzece są oczywiście słynne tratwy flisackie, ale od kilku lat po Dunajcu pływa także bardzo dużo pontonów i kajaków. Dunajec płynie wśród pięknych i malowniczych Pienin mijając po drodze m. in. takie miejscowości turystyczne jak Szczawnica czy Krościenko nad Dunajcem. Blisko na spływ jest również z Zakopanego.

Poprad to rzeka, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Pływa się na niej głównie pontonami i kajakami, ale na jednym z odcinków można także spotkać pływające tratwy flisackie. Turyści szczególnie doceniają walory widokowe Beskidu Sądeckiego, a sama Dolina Popradu jest zachwycająca o każdej porze roku. Rodzinne spływy pontonowe stały się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu obejmującego takie miejscowości jak np. Muszyna, Krynica-Zdrój czy Piwniczna.

W tym artykule piszemy o:

 • Podkarpacie i Lubelszczyzna - spływy pontonowe

Bogaty w ofertę rodzinnych, spokojnych spływów pontonowych jest region Podkarpacia i Lubelszczyzny. Głównym szlakiem spływowym jest tutaj rzeka San, która do Sanoka ma charakter rzeki górskiej, od Sanoka do Przemyśla - górsko - nizinnej, a od Przemyśla do ujścia - nizinnej. Do atrakcji spływów Sanem należą z pewnością piękne krajobrazy, spora ilość zabytków architektury w pobliżu trasy, zalew Solina, dużo miejsc biwakowych oraz...niezwykły folklor miejscowej ludności i przyjazne nastawienie.

Na Lubelszczyźnie organizuje się spływy na takich rzekach jak: Wisła czy Chodelka. Wisła to jedna z ostatnich dużych rzek Europy, która na znacznym obszarze zachowała swój naturalny charakter nieuregulowanej rzeki nizinnej. Wysokie brzegi, piaszczyste plaże, niezamieszkałe wyspy sprzyjają do zorganizowania kilkudniowego spływu z biwakami pod namiotem.

Chodelka to czysta i bystra rzeczka, przy której znajduje się wiele malowniczych stawów. Zachwyca swoim urokiem i różnorodnością.

W tym artykule piszemy o:

 • Spływy pontonowe na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku jest kilka pięknych rzek odpowiednich do organizacji spływów pontonowych. Wśród nich najpopularniejszą jest prawdopodobnie Nysa Kłodzka. Świetnym miejscem by rozpocząć swoją przygodę ze spływem jest miejscowość Bardo. Przystań Wodna Bardo, położona nad samym brzegiem Nysy Kłodzkiej wciśnięta jest w zakole rzeki, w dolinie Przełomu Bardzkiego. Przed Wami spływ pośród kolorowych łąki i wysokich skał. Oprócz zachwycających widoków można również zrobić zdjęcia czaplom, perkozom, sarnom i... dzikom. To z pewnością jedna z największych atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej.

Rzeka Bóbr na wielu odcinkach, przy odpowiednim stanie wody jest bardzo spokojna i przyjazna. Przystań zlokalizowana jest przy przepięknym Pałacu Łomnica i przyległym Folwarku. Pałac Łomnica to jedyny pałac w Dolinie Pałaców i Ogrodów z historycznym wnętrzem dostępnym do zwiedzania. Można tu poznać funkcjonowanie dawnej wiejskiej posiadłości i odkryć bogactwo skarbów produkowanych na Dolnym Śląsku.

W tym artykule piszemy o:

4.
Jak wygląda spływ pontonowy?

O ile widoki podczas spływu będą różne na każdej rzece to pewne elementy w dużej mierze są niezmienne. Po zebraniu informacji i dokonaniu rezerwacji terminu spływu następuje spotkanie w bazie spływowej. Sama baza może mieć formę przystani lub jest po prostu miejscem nad rzeką, dogodnym by zorganizować start spływu. Miejsce spotkania może być już miejscem startu spływu, ale bywa też tak, że stąd dopiero wyruszycie na start wynajętym przez organizatorów autokarem.

Przed wypłynięciem następuje wyposażenie w sprzęt osobisty, czyli kapoki i pagaje, a czasem również kaski. Po krótkim przeszkoleniu i zdobyciu najważniejszych informacji, np. jak steruje się pontonem, zaczyna się spływ.

Jak może wyglądać spływ pontonowy? Najlepiej zobaczcie sami na przykładzie rzeki Poprad:

5.
Czy spływ pontonem jest bezpieczny? Na co zwrócić uwagę?

Zacznijmy od bardzo ogólnego stwierdzenia - TAK spływ pontonem jest BEZPIECZNY. Na pewno jest to środek transportu rzecznego dużo dużo stabilniejszy od kajaków, zatem ryzyko przewrócenia pontonu jest bliskie zeru. Pamiętajcie jednak, że to bezpieczeństwo jest WARUNKOWE. To znaczy zależne od kilku ważnych czynników.

Śmiemy twierdzić, iż prawdopodobnie najistotniejszym z nich jest...zdrowy rozsądek. Wymagany jest on zarówno od organizatorów jak i uczestników spływu. Rozsądek prowadzi nas do zdobycia wiedzy, informacji a następnie podjęcia mądrej decyzji. Do rzeczy. Zwróćcie uwagę na:

Poziom wody w rzece decyduje w znacznym stopniu czy da się po niej płynąć bezpiecznie czy nie. Przed spływem zasięgnijcie informacji u organizatora.

Pogoda. Kontrolujcie prognozę pogody zarówno przed spływem jak i w trakcie. Korzystajcie również z doświadczenia miejscowych organizatorów. Bezpośrednim zagrożeniem jest przede wszystkim burza i wichury. Jeśli prognozy wskazują na niebezpieczeństwo, nie ryzykujcie - nie startujcie spływu. Bez względu na prognozy powinniście zostać na starcie poinstruowani przez obsługę o procedurach w przypadku załamania pogody w trakcie spływu (kontakt, miejsca ewakuacji, zachowanie do czasu przybycia transportu itp.). Do pogody również dostosujcie swój ubiór. To też ma wpływ na Wasze bezpieczeństwo.

Telefon. Zawsze bierzcie ze sobą telefon. Organizatorzy przeważnie wyposażają w worki lub pojemniki wodoszczelne. Jeśli Wasz organizator nie ma ich w ofercie, postarajcie się o to na własną rękę.

Sprzęt (pontony, pagaje, kamizelki, kaski). Do spływu pontonowego powinny być używane pontony raftingowe, tzn. zbudowane z materiału odpornego na otarcia i zderzenia z kamieniami czy drewnem. Bardzo ważne, aby to były pontony wielokomorowe, czyli podzielone wewnątrz na kilka niezależnych komór. Przy takim rozwiązaniu ewentualne przebicie skutkuje wypuszczeniem powietrza tylko z tej jednej, przebitej komory, a reszta nadal jest napompowana i ponton zachowuje swoją wyporność. Innym bardzo ważnym elementem w pontonie są tzw. strzemiona na stopy. Są to paski przyklejone do podłogi pontonu, pod które wsuwa się stopę. Zapobiega to wypadnięciu z pontonu w przypadku nagłego szarpnięcia, zatrzymania, zmiany kierunku płynięcia. Na pontonie powinny się również znajdować liny służące do przytrzymywania się przez osoby, które jednak w wodzie się znalazły. Do napędzania i sterowania pontonem służą pagaje, czyli mówiąc żartobliwie wiosła jednostronne. Powinniście zawsze zostać wyposażeni w kamizelki (kapoki) dobrane pod względem wyporności do Waszej wagi. Nigdy ich nie ściągajcie w trakcie spływu. Niektórzy organizatorzy dają również kaski.

Szkolenie / instruktaż. Ważny moment i mający wpływ na bezpieczeństwo spływu. Organizator powinien Wam zawsze udzielić przeszkolenia z zasad używania sprzętu, napędzania i sterowania pontonem, zasad zachowania w sytuacjach awaryjnych oraz punktach charakterystycznych na trasie spływu i lokalizacji mety.

Spływ pontonem to wspaniała forma rozrywki i turystyki aktywnej. Dla rodzin z dziećmi niezwykła przygoda. Dla wszystkich zdrowa aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, możliwość obcowania z przyrodą i podziwiania pięknych widoków. Dlatego nie bójcie się o bezpieczeństwo tylko bądźcie świadomi, a to pozwoli na przeżycie świetnej atrakcji.

Rafting w Polsce. Rodzinny spływ pontonowy czy ekstremalna przygoda? Co trzeba wiedzieć o spływach pontonami? - Atrakcje.pl
Sprzęt do spływu pontonowego
Rafting w Polsce. Rodzinny spływ pontonowy czy ekstremalna przygoda? Co trzeba wiedzieć o spływach pontonami? - Atrakcje.pl
Szkolenie przed spływem

6.
Czy dziecko może brać udział w spływie pontonowym?

Oczywiście :-)! Rzeki, na których organizuje się rodzinne spływy pontonowe są spokojne i bezpieczne. Pontony z kolei są bardzo stabilnym i komfortowym środkiem lokomocji, więc i bezpiecznym. Dla dzieci taki spływ to wielkie przeżycie, a dla całej rodziny bezcenna chwila integracji i wypoczynku.

Jeśli chodzi o dopuszczalny wiek dzieci to raz, że jest to kwestia indywidualna wg opinii rodzica a dwa zależna od zaleceń i wymagań konkretnego organizatora. Natomiast w praktyce zdarzały się spływy, w których brały udział nawet dzieci kilkumiesięczne śpiące smacznie w foteliku lub nosidełku położonym na podłodze pontonu.

Zatem po zasięgnięciu informacji od organizatora i jego pozytywnej opinii nie bójcie się zabrać dziecka na pokład. Mała rada tylko od nas - wyposażcie się w jedzenie i picie. Świeże powietrze, emocje oraz aktywność związana z wiosłowaniem bardzo szybko obudzą w Waszych pociechach małych głodomorów ;-). Z kwestii poważniejszych to pamiętajcie o nakryciach głowy jeśli będą upały i kurtkach przeciwdeszczowych jeśli będzie zagrożenie deszczem.

Rafting w Polsce. Rodzinny spływ pontonowy czy ekstremalna przygoda? Co trzeba wiedzieć o spływach pontonami? - Atrakcje.pl
Do zobaczenia na rzece :-)! Spływy pontonowe czekają!

Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 12 z 12

Poprzedni
Wróć do listy artykułów
Następny
Przykład
Zapisz się na newsletter
 • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
 • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook
Loading image

Proszę czekać