Udostępnij
Jeśli zastanawiasz się gdzie w Polsce można wybrać się z rodziną lub znajomymi na spływ kajakowy to ten tekst jest dla Ciebie. Prezentujemy w nim najpopularniejsze szlaki kajakowe polskich rzek w różnych regionach.
Wbrew obiegowej opinii nie tylko na Mazurach można pływać kajakami. Tam rzeczywiście jest świetna baza oraz piękne rzeki, ale pozostałe części Polski również potrafią mile zaskoczyć. Dolny Śląsk czy Małopolska ze swoimi rzekami i górskimi krajobrazami zachwycą niejednego kajakarza.
1. Rzeki i szlaki kajakowe - Małopolska
2. Dolny Śląsk kajakiem
3. Trasy kajakowe - Mazury i Suwalszczyzna
1. Rzeki i szlaki kajakowe - Małopolska
Wbrew powszechnej opinii nie tylko w północnej części Polski istnieją rzeki odpowiednie do organizacji spływów kajakowych. Przepiękne trasy kajakowe spotkacie również w Małopolsce. Najbardziej znanymi szlakami spływowymi Małopolski są rzeki: Dunajec i Poprad.
Dunajec
Okoliczne miejscowości: Szczawnica, Krościenko nad Dunajcem, Sromowce Niżne, Zakopane
Jedną z najbardziej znanych rzek południa Polski jest Dunajec. W większości spływ Dunajcem kojarzony jest z pewnością ze spływem flisackim drewnianymi tratwami wśród pięknych widoków Pienin. Jednak w ostatnim czasie na Dunajcu co raz większą popularnością cieszą się właśnie kajaki. Trudno się dziwić - widoki pozostają te same, a do tego dochodzi przygoda, aktywność fizyczna i niezależność spływu samodzielnego.
Trasy kajakowe
Na Dunajcu można pływać różnymi odcinkami. Poniżej kilka wybranych:
- Sromowce Niżne - Szczawnica
Najczęściej wybierana i najpopularniejsza trasą kajakową. To idealna propozycja dla osób chcących połączyć aktywny wypoczynek z lekką dawką adrenaliny. Krajobraz Pienin, urwiska skalne dochodzące do 300 m wysokości przechodzące w łagodne, zalesione zbocza.
Dystans: ok. 15 km
Czas spływu: 2 - 2,5h
- Sromowce Niżne - Tylmanowa
Ten odcinek rzeki wije się wśród trzech pasm górskich: Pienin, Beskidu Sądeckiego i Gorc. Trasa Sromowce Niżne - Tylmanowa cechuje się mniejszym stopniem trudności niż odcinek do Szczawnicy. Wycieczka polecana jest osobom pragnącym dłuższego wiosłowania.
Dystans: ok. 30 km
Czas spływu: ok. 5h
To trochę bardziej wymagający odcinek niż ten rozpoczynający się w Sromowcach. Gwarantowane w ramach trasy: aktywny wypoczynek, lekka dawka adrenaliny, cisza, spokój.
Dystans: 14-15 km
Czas spływu: 2,5h
Najlepszy odcinek dla osób początkujących. Pływa tędy mniej kajaków, pontonów czy łodzi flisackich, dlatego to spokojniejszy odcinek Dunajca. Daje przez to możliwość zapoznania się z kajakiem i opanowania prawidłowej techniki wiosłowania i wykonywania manewrów.
Dystans: 2,5 km
Czas spływu: ok. 0,5h
Poprad
Okoliczne miejscowości: Muszyna, Krynica-Zdrój, Piwniczna, Rytro, Stary i Nowy Sącz
Poprad rokrocznie zyskuje co raz większą popularność wśród pasjonatów spływów kajakowych. Liczy blisko 170 km długości. Z tego ponad 100 km płynie przez Słowację. Ciekawostką jest, że ok. 31 km stanowi granicę Polsko-Słowacką.
Poprad to rzeka górska o charakterze nizinnym dlatego doskonale nadaje się do organizacji spływów kajakowych. Piękna i malownicza Dolina Popradu zachwyca swoimi widokami. Mogą tu pływać zarówno doświadczeni kajakarze jak i zupełnie początkujący, włączając w to rodziny z dziećmi.
Trasy kajakowe
Po polskiej stronie można pływać na Popradzie od przejścia granicznego w miejscowości Leluchów (ok. 8 km od Muszyny) aż do Starego Sącza, gdzie Poprad wpada do Dunajca. Najpopularniejsze odcinki kajakowe to:
- Muszyna - Andrzejówka Ługi
Trasa rozpoczynająca się w Muszynie. Najbardziej popularna na Popradzie i najczęściej wybierana przez początkujących oraz rodziny z dziećmi. Piękne widoki, spokojna i bezpieczna trasa.
Dystans: 10 km
Czas spływu: 1,5 - 2h
Trasa rozpoczynająca się od przejścia granicznego w Leluchowie i z metą w Muszynie jest trochę bardziej wymagająca od dolnego odcinka. Przydaje się tu niewielkie doświadczenie i podstawowa umiejętność manewrowania kajakiem.
Dystans: ok. 8 km
Czas spływu: 1 - 1,5 h
- Leluchów - Żegiestów (Łopata Polska)
Ta trasa to dobra propozycja dla wszystkich, którzy chcą powiosłować trochę dłużej. Urozmaicony odcinek z odcinkami spokojnymi oraz kilkoma bystrzynami.
Dystans: ok. 20 km
Czas spływu: 4-5 h
Na Popradzie organizuje się także spływy wielodniowe z biwakami po drodze. Rozpoczynając spływ jeszcze ze Słowacji można minąć Muszynę i wylądować w Rytrze, Piwnicznej lub Starym Sączu.
2. Dolny Śląsk kajakiem
Przepiękne, majestatyczne górskie rzeki, to jedna z wielu atrakcji Sudetów. Wśród rzek, po których można pływać w tym regionie wymienić należy takie jak: Bóbr, Nysa Kłodzka, Barycz, Bystrzyca, Widawa, Nysa Łużycka, Odra, Oława.
Początkującym kajakarzom proponujemy zacząć od Przełomu Bardzkiego, gdzie skala trudności (przy niskim stanie wody) pozwala na bezpieczny spływ zupełnym amatorom z podstawowymi umiejętnościami. Dostępna właściwie dla każdego jest także rzeka Bóbr.
Bóbr
Najpopularniejsza trasa rzeką Bóbr zaczyna się w Nielestnie i kończy się w Lwówku Śląskim. Mimo iż Bóbr nie jest najłatwiejszą rzeką, to jednak osoby rozpoczynające swoją przygodę z kajakami, powinny sobie spokojnie poradzić. Wiele zależy od aktualnego poziomu wody. Przez tamę znajdującą się powyżej Nielestna, poziom wody potrafi się zmienić z godziny na godzinę. Dlatego planując spływ kajakowy warto sprawdzić tę informację nawet w ostatniej chwili..
Spływ trwa około 4-5 godzin. Po drodze czekają na kajakarzy dwie obowiązkowe przenoski, a meta zlokalizowana jest w miejscowości Lwówek Śląski.
Nysa Kłodzka
Co raz większą popularność zyskuje szlak kajakowy na Nysie Kłodzkiej. Rzeka płynie krętą doliną, przecinając góry Bardzkie i przepływając przez malowniczy Przełom Bardzki. Trasa jest dość wymagająca jednak bogactwo krajobrazów w pełni rekompensuje cały trud i wysiłek spływu. Organizowane są tu zarówno spływy jednodniowe jak i wielodniowe.
Idealnym punktem startowym jest miasteczko Bardo, gdzie usytuowana jest Przystań Wodna Bardo. Położona nad samym brzegiem Nysy Kłodzkiej, wciśnięta w zakole rzeki, w dolinie Przełomu Bardzkiego. Można stąd wyruszyć na wyprawę pięcioma meandrami Nysy Kłodzkiej i spróbować swoich sił na kajakach górskich.
3. Trasy kajakowe - Mazury i Suwalszczyzna
Mazury i Suwalszczyzna to prawdziwa mekka kajakarstwa. Rzeki i jeziora tworzą prawdziwą sieć szlaków i tras kajakowych, których jest tu co niemiara. Do najbardziej znanych i najpiękniejszych rzek na kajak należą:
- Krutynia
- Czarna Hańcza
- Rospuda
Cechą łączącą właściwie wszystkie szlaki kajakowe Mazur i Suwalszczyzny jest... natura. Wiele kilometrów tras pokonuje się wśród zarośli, szuwarów, drzew i zwierząt jak kaczki, łabędzie, bobry.
Krutynia
Krutynia płynie przez rezerwat krajobrazowo-wodno-leśny położony na terenie trzech gmin: Piecki, Mikołajki i Ruciane-Nida. Dolina rzeki jest w wielu miejscach zatorfiona. Nurt rzeki Krutyni jest wolny, a rzeka tworzy liczne zakola, szczególnie w środkowej, zabagnionej części rezerwatu. Krutynia zaczyna się w Jeziorze Krutyńskim, a kończy w jeziorze Bełdany, gdzie wpływa do Systemu Wielkich Jezior Mazurskich.
Szlak kajakowy Krutyni przebiega przez Puszczę Piską, a od Jeziora Mokrego także przez Mazurski Park Krajobrazowy. Długość szlaku wynosi około 91 km. Najpopularniejsza trasa spływu rozpoczyna się w Sorkwitach i kończy w miejscowości Ruciane-Nida.
Osobliwą ciekawostką szlaku jest 1,5-kilometrowy odcinek rzeczki o nazwie Sobiepanka (niedaleko Sorkwit), której nurt może płynąć w obie strony.
Czarna Hańcza
Czarna Hańcza to największa rzeka Suwalszczyzny. Przepływa przez niezwykle piękne tereny. Walory krajobrazowe, geologiczne, historyczne czy etnograficzne są tutaj unikalne.
Istnieje wiele różnych szlaków kajakowych na Czarnej Hańczy. Dwa najpopularniejsze to "mała pętla" i "duża pętla".
Szlak kajakowy: Czarna Hańcza – Mała Pętla
Biegnie z Augustowa przez jezioro Białe, Studzieniczne i Kanał Augustowski do jeziora Serwy. W tym miejscu nieunikniona jest przenoska do Bryzgla nad Wigrami. Dalej jeziorem, Czarną Hańczą i od Rygola – powrót kanałem.
Czas spływu: ok. 6 dni
Szlak kajakowy: Czarna Hańcza – Duża Pętla
Rozpoczyna się w Augustowie. Wpływa w rzekę Rospudę, a później pod prąd w bardzo wymagającą rzeczkę Bliznę do jeziora Blizno. Stąd przenoska na Wigry i dalej identycznie jak w przypadku małej pętli
Czas spływu: ok. 8–9 dni
Szlak kajakowy: Czarna Hańcza i Kanał Augustowski
Popularny szlak kajakowy startujący w Bryzglu. Następnie przepływający przez jezioro Wigry i Czarną Hańczę do Rygola. Później Kanałem Augustowskim i jeziorami do Augustowa. Liczy około 85 km.
Czas spływu: ok. 4–6 dni (w zależności od tempa spływu)
Wzdłuż szlaków Czarnej Hańczy jest mnóstwo pól biwakowych i namiotowych. Jedną z atrakcji spływu jest sprzedaż przez mieszkańców okolicznych wsi wyrobów spożywczych bezpośrednio nad rzeką. Kajakarze mogą się wyposażyć u tubylców w takie produkty jak np. jagodzianki, racuchy, pączki czy kompot. Do atrakcji spływu należy również zaliczyć ciekawe doświadczenie, czyli pokonanie śluz na Kanale Augustowskim.
Szlaki Czarnej Hańczy znane są również ze względu na postać Karola Wojtyły. W młodości uczestniczył on bowiem w spływach kajakowych. Przy sanktuarium w Studzienicznej jest jego pomnik wystawiony z okazji VII pielgrzymki papieskiej do Polski z 1999 r.
Rospuda
Rospuda przepływa przez Pojezierze Suwalskie i północno-zachodnią część Puszczy Augustowskiej. Długość rzeki wynosi ok. 102 km. Obszar, którym wije się rzeka otrzymał miano Zielonych Płuc Polski, czyli regionalnego systemu ochrony tożsamości przyrodniczej i kulturowej. Dolina Rospudy jest objęta ochroną ze względu na występowanie rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Rośnie tam m.in. 20 przedstawicieli rodziny storczykowatych, podlegającej ścisłej ochronie prawnej.
Szlak kajakowy
Rospudą prowadzi szlak kajakowy liczący około 67 kilometrów długości. W górnym biegu rzeki wymagające dla kajakarzy mogą być gwałtowne zakręty, kamieniste mielizny, głazy, paliki powbijane w dno rzeki czy zwalone drzewa. W dolnym biegu rzeka wije się pośród trzcinowisk, zasłaniających widoczność obu brzegów. Po drodze występuje wiele dogodnych miejsc do rozbicia biwaku.
Etapy spływu (przykładowe):
Jezioro Czarne- Filipów (10 km)
Filipów-Jezioro Garbaś (11 km)
Jezioro Garbaś- Jezioro Sumowo lub Kotowina (12-14 km)
Jezioro Sumowo lub Kotowina- Małe Raczki (12 km)
Małe Raczki- Uroczysko Święte Miejsce (15 km)
Uroczysko Święte Miejsce – Augustów (17 km)