Co musisz wiedzieć o skuterach śnieżnych?

Zimowe szaleństwo na skuterach śnieżnych to wspaniała rozrywka z adrenaliną w tle, nie wymagająca długich kursów. Szybkie szkolenie, zapoznanie ze sprzętem i już można wyruszyć na wielogodzinną wyprawę, podziwiając uroki przyrody z pokładu skutera.

Opublikowano: 21 08 2018
Co musisz wiedzieć o skuterach śnieżnych? - Atrakcje.pl
Co musisz wiedzieć o skuterach śnieżnych? - Atrakcje.pl

Czy jazda na skuterze śnieżnym jest trudna?

Nie, gdyż ze względu chociażby na brak sprzęgła, ogranicza się w zasadzie tylko do przyspieszania, hamowania i skręcania. Oczywiście trudność prowadzenia skutera zależy od rodzaju trasy, czy długości wyprawy. Bardziej wymagający teren, z licznymi podjazdami i ciasnymi zakrętami, będzie wymagać od nas więcej skupienia, opanowania i doświadczenia.

Czy mogę sam prowadzić skuter śnieżny?

Wszystko zależy od rodzaju wyprawy, poziomu jej zaawansowania i trudności terenu. Skutery są przeważnie dwuosobowe. Przy ekstremalnych wyprawach często jesteśmy pasażerami a skuterem kieruje doświadczony instruktor, jednak w większości wypraw, to my zasiadamy za sterami maszyny.

Gdzie na skutery śnieżne?

Wspaniałe, widokowe tereny do jazdy na skuterach śnieżnych znajdują się głównie na południu Polski, w rejonach Zakopanego, Białki Tatrzańskiej, Bukowiny Tatrzańskiej, nieco dalej na zachód – Wisły, a z kolei na wschód – Krynicy i Tylicza. Najlepszym rozwiązaniem aby zdobyć informacje na temat tras i terenu, w który chcesz się wybrać, będzie telefon do miejscowych firm organizujących wyprawy na skuterach, które przedstawią Ci aktualne warunki.

Kto organizuje wyprawy na skuterach śnieżnych?

W Polsce istnieje wiele firm oferujących możliwość wypożyczenia skuterów śnieżnych oraz organizujących wyprawy na skuterach. Największa ich ilość znajduje się na południu Polski, gdzie zimą mamy najlepsze warunki na skuterowe szaleństwo. Jeśli chcesz spróbować swoich sił i rozpocząć wyjątkową przygodę ze skuterami (nim kupisz swój własny sprzęt) warto skorzystać z profesjonalnych firm, które odpowiednio Cię wprowadzą w ten piękny sport.

Jeśli na ferie zimowe wybierasz się do Zakopanego, znajdziesz tam:

Snowdoo, które posiada bogatą ofertę wypraw, od 1 godzinnej przejażdżki, aż po całodniowe eskapady, w tym wyprawy nocą i wyprawy ekstremalne dla prawdziwych twardzieli. Ponadto snowdoo organizuje imprezy firmowe czy specjalne wyprawy na skuterach śnieżnych dla najmłodszych.

Dukat,  która na niezapomnianą przygodę 1,2,3 lub 6-godzinną, zakończoną wspólnym ogniskiem. zabierze Cię skuterami marki Arctic Cat.

Snow-safari – dysponująca profesjonalnym sprzętem, zapewni Ci moc wrażeń na organizowanych przez siebie wyprawach górskich na skuterach śnieżnych. Jedną z ciekawszych jest 7 godzinna przygoda zakończona wizytą w termach.

Strama – oferująca niezapomniane wycieczki na skuterach śnieżnych pasmem Gubałówki. Wybierz spośród czterech wyjątkowych wypraw i poczuj zimową adrenalinę.

Jeśli zimowe wakacje spędzasz w Białce Tatrzańskiej lub Bukowinie Tatrzańskiej, na skutery śnieżne możesz wybrać się do:

rhSport – oferującej wspaniały wyprawy zarówno w dzień jak i nocą, których zwieńczeniem jest wspólna zabawa przy ognisku.

Snowpro – gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów zwiedzisz dzikie tereny podczas wypraw na skuterach śnieżnych.

WhiteTiger – tutaj będziesz mógł zarówno nauczyć się jazdy na skuterze, jak i wybrać się na śnieżną wyprawę, a także zorganizować zimową imprezę integracyjną.

Snowdream – doświadczonej firmy z wieloletnim stażem w organizacji wypraw na skuterach śnieżnych, zarówno dla klientów indywidualnych, grup oraz firm. Także najmłodsi znajdują tą wersję wyprawy dostosowaną specjalnie dla nich.

Exfun, która zapewni niezapomniane przeżycia i wyśmienitą zabawę na trasach od 5 km do nawet 100 km.

Jeśli zimą będziesz w okolicach Wisły i Szczyrku koniecznie spróbuj jazdy na skuterach śnieżnych w:

Xtraining, firmie dysponującej sprzętem renomowanych producentów: Ski-Doo oraz Arctic Cat. Wyprawy z Xtraining pozostaną długo w Waszej pamięci.

Abstractive, gdzie wykwalifikowani instruktorzy, podczas wypraw pokażą Wam okolicę z perspektywy skutera śnieżnego,  co na pewno dostarczy Wam mega dawkę adrenaliny.

BcCross, która dzięki zdobywanemu przez wiele lat doświadczeniu zorganizuje wyjątkową i bezpieczną wyprawę skuterami śnieżnymi na sprzęcie najwyższej klasy.

Arctic Cat, gdzie niezapomniane wrażenia, pocztówkowe krajobrazy, aktywny wypoczynek i 100% adrenaliny to hasła, które najlepiej obrazują wyprawy śnieżne organizowane przez tą firmę.

Jeśli na zimowy odpoczynek jedziesz do Krynicy-Zdroju i okolic i chciałbyś poznać okoliczną przyrodę na skuterze śnieżnym, zapraszamy do:

Snow-jet, która w swojej ofercie posiada bardzo ciekawe wyprawy krajoznawcze, np. Śladami Łemków, czy wycieczka na Słowację.

W tym artykule piszemy o:

Jak ubrać się na wyprawę skuterami śnieżnymi?

Wygodna, ciepła i nieprzemakalna odzież jest jednym z kluczowych elementów niezbędnych do udanej wyprawy na skuterach śnieżnych. Zaleca się, aby wszelkie elementy ubioru były kupowane u renomowanych sprzedawców, które zapewnią Ci najlepszy komfort i bezpieczeństwo. Przed wyjazdem na wyprawę zaopatrz się w: spodnie na szelkach (sięgające do klatki piersiowej i pleców), kurtkę, rękawiczki, buty i kask. Niektóre firmy organizujące wyprawy skuterami śnieżnymi, w cenie, zapewniają cały potrzebny ekwipunek.

Czy na skutery można wziąć dzieci?

Tak. Wyprawa skuterami śnieżnymi po dzikich terenach w zimowej aurze to wspaniała przygoda także dla dzieci. Najczęściej najmłodsi uczestnicy wycieczek są pasażerami, jednak w zależności od ich wieku i sprzętu oferowanego przez daną firmę, istnieje możliwość wypożyczenia mniejszego skutera, który nasza pociecha może poprowadzić sama. Jeśli wyprawy są zbyt trudne dla dzieci, często można skorzystać z możliwości przejażdżki po specjalnie przygotowanym torze.

Z jaką prędkością można jeździć na skuterach śnieżnych?

Skutery śnieżne to zwinne, stosunkowo lekkie maszyny, których waga to ok 200 kg, ale często są wyposażone w silniki, których moc to ok 150 km. Taka mieszanka pozwala na jazdę z prędkościami dochodzącymi do 100 km/h. Może to nie są prędkości „autostradowe”, pamiętajmy jednak, że ich przeznaczenie to ciężki, zimowy teren. Ponadto szybsza jazda tym sprzętem to znaczny wzrost ryzyka odniesienia poważnej kontuzji podczas ewentualnej wywrotki, a przecież nie o prędkość tu chodzi, a o podziwianie wspaniałej przyrody.

Jakie są zagrożenia podczas jazdy skuterem śnieżnym?

Bezpieczeństwo jazdy zależy przede wszystkim od nas samych. Jeśli będziemy stosować się do zaleceń instruktorów, wyprawa będzie czystą przyjemnością. Nie można jednak zapomnieć o elementach terenu, które mogą nas zaskoczyć, np.: cienki lód, nieodrodzone zbiorniki wody, wystające konary czy gałęzie, oraz sama pogoda – zamieć śnieżna może utrudnić nam prowadzenie skutera.

Czy skutery śnieżne to droga rozrywka?

Ceny wahają się w zależności przede wszystkim od rodzaju i długości wyprawy. Musimy się liczyć z kwotami od ok. 250 zł za godzinę jazdy, nawet do ok. 2000 zł za całodzienną wyprawę zakończoną ogniskiem.

Co musisz wiedzieć o skuterach śnieżnych? - Atrakcje.pl

Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 4 z 4

Poprzedni
Wróć do listy artykułów
Następny
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook