Najciekawsze biegi przeszkodowe OCR w Polsce w 2019 roku

Biegi przeszkodowe, zwane również biegami OCR, zyskują w Polsce systematycznie coraz większą popularność. Na czym polega fenomen biegów przeszkodowych? Które biegi z przeszkodami zapowiadają się najciekawiej w 2019 roku?

Opublikowano: 23 03 2019

Najciekawsze biegi przeszkodowe OCR

w Polsce w 2019 roku wg Atrakcje.pl


Biegi przeszkodowe, zwane również biegami OCR, zyskują w Polsce systematycznie coraz większą popularność. Na czym polega fenomen biegów przeszkodowych? Które biegi z przeszkodami zapowiadają się najciekawiej w 2019 roku? Zastanawiasz się czy Ty też możesz wystartować w takim biegu? Nie zastanawiaj się już dłużej! Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące biegów przeszkodowych. Do boju!

1. Co to jest bieg przeszkodowy OCR?

2. Dlaczego biegi przeszkodowe stały się tak popularne w Polsce?

3. Najciekawsze biegi przeszkodowe w Polsce w 2019 roku - gdzie i kiedy?

4. Kto może wystartować w biegu przeszkodowym - co trzeba wiedzieć?

Najciekawsze biegi przeszkodowe OCR w Polsce w 2019 roku - Atrakcje.pl

1.
Co to jest bieg przeszkodowy OCR?

Bieg przeszkodowy nazywany bywa też survivalowym czy ekstremalnym, ale najmocniej do świadomości społeczności biegaczy weszło określenie OCR. Jest to skrót od anglojęzycznego wyrażenia “obstacle course race”, co oznacza nic innego jak wyścig, bieg trasą, która jest swoistym torem przeszkód.

Przeszkody na trasie biegu dzielą się na dwa główne rodzaje: naturalne i sztuczne. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku ich różnorodność jest niemal nieograniczona.

Przeszkody naturalne. Wśród nich spotkacie na przykład:

  • wzniesienia
  • strumyki
  • zarośla
  • las
  • powalone drzewa
  • jeziora
  • piaszczyste wydmy
  • bagna

Przeszkody sztuczne. Inwencja twórcza Organizatorów biegów nie zna granic, więc dzięki nim na trasie trzeba się zmierzyć m.in. z takimi przeszkodami jak:

  • ściany
  • zasieki
  • rampy
  • liny
  • równoważnie
  • doły z wodą, lodem, błotem, pianą
  • siatki
  • zjeżdżalnie
  • mega tyrolki
  • dźwiganie opon, kamieni

Na metę takiego ekstremalnego biegu docierasz zmęczony, brudny i... szczęśliwy! Tym sposobem dochodzimy do punktu nr 2 i pytania...

Najciekawsze biegi przeszkodowe OCR w Polsce w 2019 roku - Atrakcje.pl
Najciekawsze biegi przeszkodowe OCR w Polsce w 2019 roku - Atrakcje.pl

2.
Dlaczego biegi przeszkodowe stały się tak popularne w Polsce?

Biegi przeszkodowe są obecnie bardzo popularne w wielu krajach na świecie. Zatem rzeczą naturalną jest, że również do Polski dotarła ta moda, choć bardziej pasują tu określenia sport i styl życia. Z biegami OCR wiąże się już bowiem cała kultura obejmująca specjalistyczne treningi, sposób odżywiania i suplementacji, ubrania oraz różnego rodzaju publikacje jak filmy, książki czy czasopisma o tematyce biegów przeszkodowych.

Czynników, dzięki którym ta nowa dyscyplina sportu stała się tak popularna jest z pewnością bardzo wiele. Każdy uczestnik biegu mógłby wymienić ich kilka na jednym wdechu. Subiektywnie zwrócimy uwagę na kilka najistotniejszych wg nas.


Aktywność fizyczna

W Polsce utrzymuje się i wręcz rośnie trend aktywnego i zdrowego stylu życia. Na ulicach i w parkach widać sporo ludzi biegających. Kluby fitness i siłownie pękają w szwach. Także trenerzy personalni i dietetycy nie narzekają na brak pracy. Stąd także i biegi przeszkodowe zyskały spore grono miłośników.

Przygoda

Udział w takim ekstremalnym biegu z przeszkodami to prawdziwa przygoda. Szczególnie dla osób, które startują pierwszy raz. To możliwość przeżycia czegoś co na co dzień jest raczej niedostępne. Jakże inna jest rzeczywistość, gdy bezkarnie przedzierasz się przez dół pełen oblepiającego Cię błota, a jeszcze parę godzin wcześniej siedziałeś przy biurku w garniturze.

Najciekawsze biegi przeszkodowe OCR w Polsce w 2019 roku - Atrakcje.pl
Najciekawsze biegi przeszkodowe OCR w Polsce w 2019 roku - Atrakcje.pl

Emocje

Rywalizacja, tłum zawodników, muzyka, konferansjer, brama startowa, dym, ogień, wystrzał pistoletu, bieg, walka, medal na szyi… cała otoczka imprezy sprawia, że w człowieku aż buzują emocje. Radość jest ogromna a wspomnienia zostają na długo.

Atmosfera

Jedną z niepisanych zasad biegów OCR jest wzajemna pomoc przy pokonywaniu przeszkód. Niezależnie czy jest to kolega z drużyny czy rywal. Ta atmosfera jedności wśród uczestników i współpracy pociąga za sobą pozytywny odbiór. Za tym idą pozytywne opinie, a to już bezpośrednio zachęca kolejne osoby do rozpoczęcia przygody z biegami przeszkodowymi.

Satysfakcja

Na trasie biegu przeszkodowego jest trudno. Nie ma co ukrywać. Pojawiają się kryzysy. Fizyczne i psychiczne. Brudny i wykończony człowiek staje przed kolejną przeszkodą do pokonania. Pojawia się zwątpienie, ale determinacja i walka wygrywa. Na mecie czeka nie tylko medal. Tam też jest ogromna satysfakcja!

Powrót do dzieciństwa

Na pierwszy rzut oka argument dziwny i nieprzystający choćby do nazw wielu biegów przeszkodowych. Jednak chyba każdy przyzna, że znane, stare powiedzenie “dziecko brudne - dziecko szczęśliwe” pasuje tu wprost idealnie. Tym bardziej, że zdecydowana większość uczestników biegów wywodzi się jeszcze z tych pokoleń, które niemal całe swoje dzieciństwo spędzało na polu/na dworze - niepotrzebne skreślić w zależności od regionu pochodzenia ;-). Reasumując. Ludzie, którzy jako dzieci: chodzili po drzewach, skakali przez płoty, wspinali się na mury, biegali po lesie, dźwigali kamienie do budowy tamy na strumyku i rzucali na odległość patykiem udającym oszczep - teraz organizują biegi przeszkodowe dla takich samych zapaleńców. To musiało się skończyć masowym sukcesem!

Najciekawsze biegi przeszkodowe OCR w Polsce w 2019 roku - Atrakcje.pl
Najciekawsze biegi przeszkodowe OCR w Polsce w 2019 roku - Atrakcje.pl

3. Najciekawsze biegi przeszkodowe w Polsce w 2019 roku - gdzie i kiedy?

Prezentujemy poniżej najciekawsze biegi przeszkodowe w 2019 roku w Polsce. Będą one mieć miejsce w różnych regionach kraju: na południu, w centrum i na północy.

Małopolska reprezentowana jest przez serię znaną właściwie na całym świecie - SPARTAN RACE. Spartanami będziecie mogli zostać w Białce Tatrzańskiej nieopodal Zakopanego (maj 2019) oraz w Krynicy-Zdroju (sierpień 2019)

Wielkopolska to kultowy już Miejski Bieg z Przeszkodami - SURVIVAL RACE w Poznaniu! VI edycja odbędzie się w czerwcu 2019.

Na Pomorzu króluje seria biegów - BIEGUN OCR. To absolutnie wyjątkowy bieg przeszkodowy. Ciężki teren oraz spektakularne przeszkody okryły się legendą wśród miłośników biegów OCR. Niepowtarzalna atmosfera biegu organizowanego na terenie Adventure Park Gdynia Kolibki przyciąga biegaczy z całego kraju już od 2014 roku. Co Was czeka w 2019 roku w Gdyni?

  • Biegun: Zemsta Neptuna - lipiec
  • Biegun: Wichrowe Wzgórza - listopad

Oprócz tego Fundacja OCR EVENTS szykuje dla Was w 2019 roku:

  • X Bieg Morskiego Komandosa
  • Star Challenge - bieg po schodach

Zachodniopomorskie reprezentowane jest przez najdzikszy bieg z przeszkodami - EKSTREMALNY DZIKOBIEG, który odbywa się w ramach festiwalu biegowego DZIKI WEEKEND - GRUPA AZOTY. Zapraszamy w sierpniu 2019 do Polic w pobliżu Szczecina.

Śląsk to w 2019 roku wydarzenie wyjątkowe i niezwykle emocjonujące! Bieg z przeszkodami w samym środku słynnego Kotła Czarownic? Tak tak, SZTURM ŚLĄSKI będzie miał miejsce na Stadionie Śląskim w Chorzowie!

Wschód Polski i Lubelszczyzna to możliwość startu w jedynym biegu z przeszkodami w Polsce, którego częścią trasy jest odcinek wzdłuż linii brzegowej dzikiej, całkowicie nieuregulowanej rzeki Bug - granicy między Polską a Ukrainą. NADBUŻAŃSKI BIEG POD PRĄD w Dorohusku - 10 kilometrów i 40 ekstremalnych przeszkód!

Sprawdź kiedy i dowiedz się więcej na ich temat:

W tym artykule piszemy o:

4.
Kto może wystartować w biegu przeszkodowym - co trzeba wiedzieć?

W zasadzie wystartować może każdy kto spełnia minimalne wymagania Organizatora biegu, m.in.: wiekowe czy brak przeciwwskazań zdrowotnych potwierdzony przez lekarza. Jednak, aby start w biegu przeszkodowym nie okazał się dla Ciebie traumą a dla współuczestników i Organizatorów stresem o Ciebie, powinieneś reprezentować średni poziom aktywności fizycznej na co dzień. Zdrowy rozsądek podpowiada, że dla człowieka, którego codzienna aktywność fizyczna zamyka się na przejściu z przystanku lub parkingu kilkuset metrów do miejsca pracy udział w ekstremalnym biegu może być niebezpieczny.

Jeśli wiesz, że pod względem fizycznym masz podstawy do startu i jesteś mocno zainteresowany udziałem w biegu przeszkodowym po raz pierwszy to zwróć jeszcze uwagę na kilka istotnych kwestii.

Po pierwsze musisz mieć świadomość, że biegi przeszkodowe mają swoją specyfikę. Jeśli na przykład dużo biegasz, ale w zasadzie tylko po płaskim terenie to przed startem w biegu OCR powinieneś poświęcić czas na treningi w terenie górzystym czy błotnistym.

Po drugie, pokonanie przeszkód na trasie biegu angażuje właściwie całe ciało, więc zadbaj również o to, aby wzmocnić górną część ciała oraz mięśnie korpusu (brzuch i plecy). I odwrotnie, jeśli na co dzień opierasz się na treningu siłowym to przed startem wzmocnij swoją kondycję i wytrzymałość.

Świetnym rozwiązaniem jest także skorzystanie z oferty treningów specjalistycznych. Organizatorzy biegów tworzą specjalne grupy i sesje treningowe przygotowujące do startu. Możesz także skorzystać z wiedzy i doświadczenia trenerów personalnych.

Następnie sprawdź jakie kategorie startów (tzw. Fale) proponuje Organizator. W większości biegów przeszkodowych został już przyjęty podział na dwie grupy. Pierwsza dla początkujących i amatorów, którzy biegnąc w gronie ludzi na swoim poziomie czują się komfortowo. Druga tzw. fala dotyczy doświadczonych i wytrenowanych zawodników. Z resztą trzeba zaznaczyć, że obecnie biegi zmieniają się już tak naprawdę w imprezę biegową dostępną dla całych rodzin. Organizowane są bowiem także specjalne biegi przeszkodowe dla dzieci.

Dobrą radą przed inauguracyjnym biegiem przeszkodowym jest spokojne rozpoczęcie z linii startu. Szalony sprint na pierwszych metrach może zakończyć Twoją imprezę bardzo szybko. Umiejętne rozłożenie sił jest bardzo ważne. Poza tym przeszkody napotkane na trasie wymagają nie tylko brutalnej siły i zwinności, ale też odpowiedniej techniki. Warto zatem przypatrzeć się jak z daną przeszkodą radzą sobie osoby z przodu i albo naśladować technikę albo wprowadzić własne poprawki.

Więcej na temat biegów przeszkodowych oraz przygotowań będziemy pisać w kolejnych artykułach. Tymczasem zachęcamy - podejmij wyzwanie i stań do walki z trasą, przeszkodami i samym sobą! Powodzenia!

Najciekawsze biegi przeszkodowe OCR w Polsce w 2019 roku - Atrakcje.pl

Liczba użytkowników, którzy uważają ten artykuł za przydatny: 20 z 25

Poprzedni
Wróć do listy artykułów
Następny
Przykład
Zapisz się na newsletter
  • Bądź na bieżąco z ciekawymi ofertami serwisu
  • Poznaj możliwości serwisu Atrakcje.pl
Facebook
Loading image

Proszę czekać